Tego nie rób stawom… jeśli nie chcesz, by działały!
Są i pracują w naszym ciele, ale ich nie widzimy, więc łatwiej nam traktować je po macoszemu. Stawy, bo o nich mowa, wymagają jednak naszego wsparcia. Jak im je zapewnić?
O ile nie bolą, to nie trzeba się nimi martwić. Jeśli też tak myślisz, to wiedz, że to droga donikąd. Ból to już ostatnia faza, kiedy organizm bije na alarm. Z dużym prawdopodobieństwem dołożyłeś swoją cegiełkę, by tak się stało. Brak aktywności fizycznej albo przeciwnie – spora jej dawka, ale za to bez odpowiedniej rozgrzewki i pełna technicznych błędów, to tylko jedno z głównych przewinień, jakie nierzadko mamy na sumieniu. Do tego dołóżmy siedzący tryb życia, a może i kilka nadprogramowych kilogramów. Najpewniej nie pamiętasz też o suplementacji kolagenem.
Galeria mozaika
Do czego jest potrzebna, zapytasz? Otóż kolagen to główne białko tkanki łącznej, które zapewnia odpowiednie napięcie, sprężystość oraz elastyczność skóry. Stanowi 30 proc. wszystkich białek człowieka [1]. Zbudowany jest z aminokwasów i charakteryzuje się wytrzymałością oraz dużą elastycznością.
Kolagen stanowi podporę dla narządów wewnętrznych oraz jest składnikiem budulcowym stawów i chrząstek.
Regeneracji chrząstek stawowych oraz poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci sprzyja suplementacja kolagenem.
Kolagen pełni w organizmie wiele istotnych funkcji:
· tworzy sprężyste rusztowanie wokół narządów wewnętrznych (nerek, żołądka, wątroby), zapewniając im w ten sposób ochronę,
· łączy ze sobą komórki (stanowi element budulcowy większości organów, zwłaszcza skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka),
· zapobiega przedostawaniu się do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn,
· pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry,
· ułatwia wchłanianie składników mineralnych,
· zwiększa gęstość kości,
· symuluje aktywność komórek chrzęstnych i wspiera procesy ochronne w obrębie tkanki chrzęstnej,
· odpowiada za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki (w tym odporność na rozciąganie),
· przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo tkanek i zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za wywoływanie stanu zapalnego i bólów reumatycznych.
Brak kolagenu = brak zdrowia
I jeśli wydaje ci się, że jesteś młody i kolagenu masz w organizmie w odpowiedniej ilości, to o ile nie jesteś w pełni zdrowym nastolatkiem, najpewniej masz jego deficyt. A to dlatego, że jego ilość w organizmie zaczyna się zmniejszać już od 25. roku życia, a po 60. roku życia przestaje być syntezowany. Proces biosyntezy kolagenu łatwo też ulega zakłóceniu. Do przyspieszonego rozpadu włókien kolagenowych przyczyniają się obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne, choroby, nadmierna ekspozycja na słońce, jak również niektóre związki zawarte w kosmetykach [1].
Możesz oczywiście nic z tą wiedzą nie robić. Ma to jednak swoje konsekwencje – zła kondycja skóry i jej przesuszenie, zmarszczki, wypadanie włosów, bóle kręgosłupa i stawów to tylko niektóre z nich. Ten mało optymistyczny scenariusz może jednak zmienić suplementacja. Ale i tu łatwo o nieodpowiedni wybór, bo preparatów z kolagenem jest w aptekach wiele.
Jeśli jednak chcesz wesprzeć swój organizm, wybierz kolagen w płynie Flexus Shots. To produkt wysokiej jakości i wygodny w użyciu (nie trzeba rozpuszczać go w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia).
W składzie Flexus Shots znajdziemy siarczany glukozaminy i chondroityny, które pomagają redukować stany zapalne w stawach. Ich działanie uzupełnia kwas hialuronowy, wspomagający produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.
To preparat dobrze tolerowany i bezpieczny (można go podawać dzieciom od 3. roku życia). Jest przyjazny diabetykom (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce). Poleca się go osobom aktywnym fizycznie i seniorom, a także pacjentom po urazach i kontuzjach.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy preparat na stawy niewiele pomoże, jeśli nie będziesz się o nie troszczyć. Możesz co prawda myśleć, że spacer z psem co rano albo kilka minut spędzonych na siłowni wystarczą, by stawy utrzymały swoją sprawność. Zapewniamy jednak: to za mało! Podejmuj treningi regularnie, a ćwiczenia dobieraj odpowiednio do swojej kondycji i potrzeb organizmu.
Nie zapominaj też o rozgrzewce, chyba że lubisz ryzykować. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonaj krążenia rąk i tułowia (skłony, skrętoskłony), podskoki, marsz ze wznosem nogi ugiętej w kolanie (na zmianę prawa, lewa noga), trucht. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających. To przygotuje organizm do intensywnego wysiłku i zmniejszy ryzyko wystąpienia urazu.
Może masz już dość słuchania, że sport to zdrowie. To jednak podstawa, bez której trudno cokolwiek osiągnąć. Zadbaj więc o swoje stawy, obierz cel i zrób pierwszy krok w stronę zdrowia i dobrego samopoczucia.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Bibliografia:
[1] Kaziród K, Hunek A, Zapała M, Wiśniewska-Skomra J, Chmielarz K, Tylutka K, Hapon A, Collagen supplementation – does it bring real benefits? Quality in Sport. 2023;13(1):88-107.