Jak zapobiec kontuzjom i czerpać radość ze sportu?

Agnieszka Gotówka

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale co z kontuzjami? Zdarzyć się mogą każdemu. Są bolesne i ograniczają nasze ruchy. Jak zatem im zapobiec?

Chcesz uprawiać sport, ale nie wiesz na jaką dyscyplinę się zdecydować? Boisz się skręceń i złamań? Spokojnie! Jeśli odpowiednio podejdziesz to tematu aktywności fizycznej, będziesz czerpać z niej wszystko, co najlepsze.

Jeśli ostatni raz ćwiczyłeś w szkole średniej, to warto, byś jednak zaczął od sportów, w których ryzyko kontuzji jest najmniejsze: pływania i jazdy na rowerze. Nie ruszaj od razu na biegowe trasy, zwłaszcza jeśli nie pamiętasz, że trening zawsze należy poprzedzić rozgrzewką i nie wiesz, w jakiej kondycji są twoje stawy. Dlaczego to tak istotne?

Być może pamiętasz z lekcji biologii, że kości połączone są stawami, które składają się z:

·       powierzchni stawowych – są to pokryte chrząstką stawową miejsca, którymi kości przylegają do siebie,

·       jamy stawowej – bardzo wąska przestrzeń wypełniona mazią stawową,

·       torebki stawowej – otacza staw i zbudowana jest z dwóch warstw: włóknistej (zewnętrznej), która pełni funkcje ochronne, oraz maziowej (wewnętrznej) odpowiadającej za produkcję mazi stawowej. Jest ona szalenie ważna: zwilża powierzchnie stawowe i w ten sposób zmniejsza tarcie przy wykonywaniu ruchów w stawie. Stanowi mieszaninę składników osocza krwi, które przenikają do jamy stawowej przez ściany naczyń krwionośnych błony maziowej, oraz substancji wytwarzanych wewnątrz stawu: kwasu hialuronowego i lubrycyny [1].

Ta krótka lekcja anatomii wystarczy, by zrozumieć, jak ważna jest troska o zdrowie kości i stawów. Niestety, bardzo często traktujemy je po macoszemu. Nie stosujemy zasad profilaktyki, zapominamy o istotnych dla nich składnikach odżywczych. W tym czasie może dochodzić do ich powolnego niszczenia, co po latach da nam o sobie znać bólem i trudnościami w poruszaniu się.

Dzieje się tak choćby dlatego, że z wiekiem zanika zdolność organizmu do odtwarzania włókien kolagenowych. Proces ten zaczyna się bardzo szybko, bo już ok. 25. roku życia. Po 50. roku życia następuje jego gwałtowny spadek produkcji kolagenu, a po 60. roku życia białko to przestaje być syntezowane przez organizm [2].

A to właśnie kolagen jest odpowiedzialny za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki. Gdy zaczyna go brakować, zwiększa się kruchość kości i podatność na złamania. A to dlatego, że szkielet kostny w 90 proc. składa się z kolagenu i jego połączeń z wapniem, magnezem i fosforem [3].

Dlaczego warto suplementować kolagen?

Kolagen od lat budzi zainteresowanie naukowców. Badano już, jak jego suplementacja wpływa na chrząstkę stawową, układ krążenia, wygląd skóry i paznokci oraz funkcje mózgu [3]. Wyniki analiz są obiecujące: wskazuje się na korzyści płynące z suplementacji kolagenem oraz jego potencjał terapeutyczny m.in. w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów (najczęstszej choroby stawów i głównej przyczyny bólu i niepełnosprawności fizycznej u osób starszych).

Tylko na jaki kolagen się zdecydować? Tych na rynku jest całe mnóstwo, ale wybór odpowiedniego preparatu nie powinien być przypadkowy. Godny uwagi jest kolagen w płynie Flexus Shots, za którego jakość odpowiada szwajcarski producent. Jego suplementacja nie wiąże się z koniecznością połykania tabletek, bo zamknięty jest w niewielkiej fiolce do wypicia na raz. Nie trzeba rozpuszczać go w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia.

Flexus Shots zawiera siarczany glukozaminy i chondroityny, które wspierają organizm w stanach zapalnych w stawach (hamują działanie enzymów niszczących tkankę chrzęstna w stawie). Towarzyszy im kwas hialuronowy wspomagający działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i chrząstki stawowej. Odpowiada za nawilżenie i ożywienie chrząstki.

Płynny kolagen na stawy zapobiega zanikaniu włókien kolagenowych i mazi stawowej.

Kolagen w preparacie Flexus Shots to kompozycja odpowiednio wyselekcjonowanych składników. Nie tylko wspiera prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki, ale dzięki obecności witaminy C przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Zawiera również witaminę D, która dba o utrzymanie zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Flexus Shots polecany jest każdemu, kto jest aktywny fizycznie. Wspiera też regenerację chrząstek i stawów po przebytych urazach i kontuzjach. Pomaga w zachowaniu elastyczności i giętkości stawu oraz zwiększa zakres ruchu.

To produkt odpowiedni dla osób starszych oraz pracujących fizycznie. Jest bezpieczny i dobrze tolerowany (może być podawany dzieciom od 3. roku życia, mogą po niego sięgać diabetycy).

Pamiętaj jednak, że sama suplementacja kolagenu na nic się zda, jeśli nie będziesz regularnie się ruszał. Rób to jednak w sposób bezpieczny: każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką i kończ rozciąganiem.

Dbaj również o prawidłową dietę. Codziennie sięgaj po źródła wapnia (m.in. nabiał). Suplementuj też witaminę D.

Zwracaj ponadto uwagę na prawidłową postawę ciała, co zapobiegnie dodatkowemu obciążeniu stawów. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku przenoszenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, bo to właśnie one nierzadko kończą się bolesnymi obrażeniami lub uszkodzeniem stawów.

I bądź aktywny! Wybieraj jednak sport, który lubisz i który jest dostosowany do stanu Twojego zdrowia. Możliwości jest mnóstwo – możesz chodzić z kijkami, pływać lub uprawiać aqua aerobik. Systematyczne ćwiczenia nie tylko przyczynią się do poprawy zdrowia, ale też samopoczucia.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Bibliografia:

[1] Marczyński W. i wsp, Analiza piśmiennictwa w zakresie połączenia substancji: glukozaminy i chondroityny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2022; 6(6); vol. 24, 407-416.

[2] Nowicka-Zuchowska A, Zuchowski A, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, vol 29 nr 11/12’19 (342/343), 6-10.

[3] Kaziród K, Hunek A, Zapała M, Wiśniewska-Skomra J, Chmielarz K, Tylutka K, Hapon A, Collagen supplementation – does it bring real benefits? Quality in Sport. 2023;13(1):88-107.