Jak ruch przyczynia się do twojego zdrowia i szczęścia?
Sport to (nie tylko) zdrowie. To także piękny wygląd i dobre samopoczucie. Trudno znaleźć obszar związany z naszym organizmem, który nie zyskałby na regularnej aktywności fizycznej - serce, układ krążenia, metabolizm, samopoczucie, stawy… Lista beneficjentów jest długa.
WHO dołączyło do piramidy zdrowego żywienia ruch, by podkreślić, że aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zdrowego trybu życia. Dorosły człowiek potrzebuje go codziennie do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Lista beneficjentów regularnego uprawiania sportu jest długa – od skóry przez naczynia krwionośne, serce, metabolizm aż po stawy i kondycję psychiczną.
W trosce o długie i zdrowe życie
Ruch wskazywany jest przez lekarzy jako jeden z kluczowych aspektów profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Wzmacnia serce, poprawia krążenie i obniża cholesterol. Nie dziwi więc fakt, że regularny wysiłek fizyczny obniża ryzyko chorób serca i udaru – najczęstszych przyczyn zgonu w krajach rozwiniętych. Już 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo istotnie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Na liście chorób, których z większym prawdopodobieństwem można uniknąć dzięki regularnym ćwiczeniom, poza tymi związanymi z układem sercowo-naczyniowym, znajdują się: cukrzyca typu 2, kamica żółciowa, choroba wrzodowa oraz nowotwory jelita grubego, żołądka, piersi i macicy. Sport poprawia także pracę układu odpornościowego przez co rzadziej dopadają nas przeziębienia, oraz usprawnia metabolizm, dzięki czemu zwiększa szansę uniknięcia chorób związanych z układem pokarmowym, zaparć i otyłości.
Sprawne stawy
Sport zwiększa wydzielanie mazi stawowej i sprzyja tworzeniu się nowych komórek w tkance kostnej. Kości są mocniejsze i bardziej odporne na obciążenia i osteoporozę.
Warto, by osoby aktywne fizycznie (a także po przebytych urazach, kontuzjach, rehabilitacji) w trosce o swoje kości i stawy zadałby o suplementację kolagenu. To jeden z podstawowych budulców kości, mięśni i skóry. Nazywa się go rusztowaniem organizmu. Niestety wraz z wiekiem jego poziom spada, co można zauważyć gołym okiem – na ciele pojawiają się popękane naczynka, stawy zaczynają trzeszczeć, siniaki wolniej znikają, włosy i paznokcie stają się cienkie, suche i łamliwe, a skóra stopniowo traci dawną jędrność. By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie kości, warto suplementować kolagen w formie płynnej. W suplemencie Flexus Shots znajdziecie hydrolizowany kolagen, który charakteryzuje się najwyższą przyswajalnością zawartych w nim aminokwasów (na poziomie 95 proc.). Poza kolagenem w fiolce zamknięte są trzy inne odgrywające kluczową rolę w dbaniu o stawy składniki: kwas hialuronowy, siarczan chondroityny i glukozaminy. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie i ożywienie chrząstki, a siarczany chronią ją przed niszczącym działaniem enzymów. Preparat świetnie uzupełnia dietę w składniki wspomagające zdrowie stawów. Jest bezpieczny zaró1)no dla diabetyków, jak i dzieci od 3 roku życia.
Dla skóry i sylwetki
Aktywność fizyczna poprawia elastyczność i napięcie skóry. Jeśli dodamy do tego zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie mięśni, wysmuklenie sylwetki i poprawę postawy otrzymujemy pełen pakiet wizualnych korzyści.
Pożywka dla mózgu
Lepsze krążenie wywołane wysiłkiem fizycznym odżywia także mózg. Dzięki ćwiczeniom jest on lepiej ukrwiony i odżywiony. Siatka połączeń między neuronami działa sprawniej, dzięki czemu poprawie ulegają funkcje poznawcze, pamięć i kreatywność.
Sport powoduje także wyrzut endorfin – hormonów szczęścia, które powstają w przysadce mózgowej. Solidna dawka ćwiczeń rozładowuje stres, daje upust nagromadzonej frustracji, redukuje lęk. Ruch odpręża, relaksuje, poprawia humor i sen. Zwiększa także zdolność kontrolowania emocji. Daje poczucie większej sprawczości i pewności siebie.
Dla lepszej sprawności
Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą wydolność. Dzięki niej wejście po schodach na czwarte piętro przestanie być dla nas wyczynem na miarę wspinaczki wysokogórskiej, a podbiegnięcie do autobusu nie wywoła zadyszki. Dzięki ćwiczeniom wzmocnieniu ulegają także mięśnie, kości, stawy. Maszyneria naszych ciał działa sprawniej na każdym polu.
Dla każdego coś miłego!
Dorośli w wieku od 18 do 64 lat powinni wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez 150–300 minut tygodniowo, ale na początek każda dawka ruchu jest na wagę złota! Jest kilka cennych rad, które pomogą rozpocząć przygodę z ćwiczeniami. Najważniejszą z nich jest niestawianie sobie zbyt wygórowanych celów, których realizację łatwo porzucić. Warto także eksperymentować i próbować różnych form aktywności – od spaceru przez rower, basen, zajęcia taneczne i ćwiczenia siłowe na siłowni – rodzajów aktywności, która przyniesie radość i korzyści dla zdrowia jest mnóstwo. Każdy znajdzie opcje dla siebie.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.